Opublikowany: 16/09/2022

LIST OTWARTY DO JEGO MAGNIFICENCJI PROFESORA ZBIGNIEWA GACIONGA

1

 

1

Na adres biura PTGiP (Kliknij, aby zobaczyć adres email) poparcie dla Listu Otwartego przesłali:

 

- Profesor Marek Spaczyńki, UMP Poznań, Uniwersytet Zielonogórski Collegium Medicum

- Profesor Andrzej Klejewski, UMP Poznań

Profesor Rafał Stojko -  Kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu ŚUM Katowice

 

Listy poparcia  przesłane na adres biura PTGiP (Kliknij, aby zobaczyć adres email)

 

 „W imieniu własnym oraz położników i  perinatologów  Katedry i Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w pełni popieramy list otwarty Prezydium PTGiP do JM Prof. dr hab. Zbigniewa Gacionga. 

  Moja wieloletnia współpraca z Prof. dr hab. Mirosławem Wielgosiem  -Kierownikiem I Katedry Ginekologii i Położnictwa WUM, wybitnym ekspertem medycyny perinatalnej, upoważnia mnie do skierowania do JM prof. Zbigniewa Gaciąga, prośby o stworzenie możliwości kontynuowania przez Prof. Wielgosia funkcji Kierownika Kliniki Ginekologii i Położnictwa na Starynkiewicza , by  nie zaprzepaścić dotychczasowych osiągnięć polskiej perinatologii.

Prof. zw. dr hab. n. med. Anna Kwaśniewska

Kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży Uniwersytetu Medycznego w Lublinie” 

 

„W imieniu własnym oraz całego Zarządu oddziału wielkopolskiego PTGiP składam podpis pod Listem Otwartym PTGiP całkowicie popierając powyższą inicjatywę"
Profesor Marek Pietryga
Przewodniczacy wielkopolskiego oddziału PTGiP
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

 

„Jako środowisko perinatologów, jesteśmy wszyscy zaszokowani, faktem, że Pan Profesor Wielgoś, który tworzył i rozwija polską perinatologię, rozwija ginekologię, niekwestionowany autorytet nie tylko w kraju, ale i zagranicą, który za swojej kadencji doprowadził do rozwoju i rozkwitu PTGiP nieustannie dbając o rozwój młodego pokolenia ginekologów i położników, mimo rekomendacji Rady Wydziału i powołanej przez Pana Rektora komisji- nie znajduje akceptacji u Jego Magnificencji Rektora WUM.

W imieniu zespołu Kliniki Rozrodczości UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu gorąco popieram list członków Prezydium PTGiP.

Prof. dr hab. Ewa Wender-  Ożegowska, Kierownik Kliniki Rozrodczości

 

Zespół Katedry i Kliniki Położnictwa i Perinatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w pełni popiera stanowisko Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zawarte w Liście Otwartym" 

Prof. dr hab. med. Bożena Leszczyńska-Gorzelak 
Kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa i Perinatologii UM w Lublinie 
Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Perinatologii"

 

Jako położnik pracujący 40 lat w Klinice Perinatologii w Poznaniu, zajmujący się terapia płodu, pracujący pod kierownictwem profesora Krzysztofa Drewsa, który bardzo mocno popierał tę dziedzinę terapii 
(Ilość zabiegów, in utero, transfuzji wewnatrzmacicznych itp. sięga setek w naszej klinice) -  nie mogę się pogodzić z decyzją odwołania ze stanowiska wspaniałego lekarza, ratującego wiele chorych dzieci terapia wewnątrzmaciczną. 
To niewytłumaczalna dla mnie decyzja, wbrew naszym zasadom lekarza, aby ratować życie ludzkie. 
Jeśli nie będzie możliwości operowania in utero, wiele płodów nie ma szan dożyć do końca ciąży. Profesor Wielgoś kontynuuje wspaniale i profesjonalnie tę bardzo trudną dziedzinę położnictwa.
Już zabrakło nam, i ciagle brakuje - profesora Dębskiego, teraz kolejny super fachowiec ma być odcięty od mozliwosci leczenia płodów.!!!! 
To początek końca perinatologii "


Dr med. Piotr Puacz,

Klinika Perinatologii, Poznań

 

 

"Koleżanki i Koledzy 

Sądzę, że to bardzo ważny moment, że ten List  wybrzmiał, w tej chwili i w takiej sytuacji. Życzę każdemu Członkowi naszego Towarzystwa, aby nigdy nie musiał podążać samotnie. Aby - zwłaszcza w trudnych chwilach - zawsze czuł, że nie jest sam. Abyśmy wszyscy, dzięki oparciu jakie wówczas potrafi okazać nasze środowisko, mieli siłę do realizacji marzeń i mogli jak najpełniej działać. 

Dobrze, że Profesor Mirosław Wielgoś nie pozostaje sam, a wsparcie jakie Członkowie Towarzystwa  okazują Profesorowi pokazuje, że PTGiP to coś znacznie więcej niż tylko pięć liter i 100 lat tradycji". 

dr hab. n. med Hubert Wolski , Zakopane

 

„Prof. Mirosław Wielgoś, to wybitny specjalista w dziedzinie medycyny matczyno-płodowej. Działania kliniczne prof. Wielgosia, jego zmysł organizacyjny oraz pasja wymierzone w poprawę poziomu polskiej perinatologii powinny budzić powszechny szacunek. Pan Profesor "wyrósł" pod znakomitym okiem Prof. Romualda Dębskiego, a po jego przedwczesnym odejściu dalej rozwijał nowoczesne kierunki perinatologii. Ośrodek prof. Mirosława Wielgosia stał się najważniejszym centrum konsultacyjno/referencyjnym. Z pomocy tej niejednokrotnie korzystałem prowadząc przez lata największy oddział porodowy w kraju. Niszczenie tego Ośrodka, poprzez odwołanie prof. Wielgosia, w imię jakiś niejasnych pobudek, jest zbrodnią wymierzoną w polską medycynę perinatalną, a zatem w Polki. Nadal mam nadzieję, że to jedynie jakaś pomyłka, fake news i zostanie to szybko naprawione”. 

Prof. dr hab. Krzysztof Szymanowski, Poznań  

 

„Ze zdumieniem i niedowierzaniem przyjąłem informację dotyczącą decyzji Pana Rektora WUM o nieprzedłużeniu współpracy z Panem Profesorem Mirosławem Wielgosiem w charakterze Kierownika Katedry i Kliniki Położnictwa WUM w Warszawie. Decyzja wbrew opinii społeczności akademickiej, Rady Wydziału i Komisji powołanej przez Pana Rektora budzi sprzeciw i niepokój co do zasad demokracji panujących na uczelniach wyższych. Pan Profesor Wielgoś jest wybitnym, powszechnie rozpoznawalnym i zasłużonym położnikiem o ogromnym dorobku naukowym i organizacyjnym, niekłamanym autorytetem w środowisku ginekologów i położników nie tylko w Polsce ale i na świecie. Ośrodek i zespół, który stworzył prowadząc diagnostykę i terapię płodu były oparciem dla pracy lekarzy położników całej Polski, a brak tej placówki w dotychczasowym wymiarze odbije się na poziomie opieki perinatalnej w naszym kraju. Pozbawienie Pana Profesora możliwości pracy na zajmowanym dotychczas stanowisku to ogromna krzywda, strata dla naszego środowiska i społeczeństwa a co jeszcze bardziej dziwi w tej decyzji – strata dla WUM. W imieniu zespołu Kliniki Perinatologii i Chorób Kobiecych UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu gorąco popieram list otwarty członków Prezydium PTGiP.„

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Drews

Kierownik Katedry Perinatologii i Ginekologii i Kliniki Perinatologii i Chorób Kobiecych

UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 

 

Wyrażam swoje pełne poparcie listu otwartego Prezydium PTGiP do JM Prof. dr hab. Zbigniewa Gacionga. 

Łączę wyrazy szacunku, 

Agata Szpera-Goździewicz 

Klinika Perinatologii i Chorób Kobiecych Uniwersytet Medyczny im. K.Marcinkowskiego w Poznaniu 


 

1